Preliminary Programme

Wednesday, 1 November 2017

13:00-14:00 Daily Registration
14:00 Welcome to ILUS 2017
Director of Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development, IOER
14:10 Prof. Dr. Bin Jiang (University of Gävle)
ICA Commision on Geospatial Analysis and Modeling

Keynotes:  Land change and sustainability


14:15-15:00

Prof. Dr. Nikos A. Salingaros (University of Texas, San Antonio)
Understanding Complexity From the Eight City Types



15:00-15:30

Coffee-Break

 

15:30-16:00

Dr. Marc Barthélemy (Institut de Physique Theorique, CEA-IPhT, CNRS URA 2306 & Centre d’Analyse et de Mathématique Sociales, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS))
"The structure and dynamics of cities"

16:00-16:30

Dr. Anna Hersperger (Swiss Federal Research Institute WSL)
"Controlling urban sprawl to limit soil consumption"



16:30-17:00

Coffee-Break


17:00-17:30

Itzhak Benenson (Tel Aviv University, Israel), EranBen Elia (Ben-Gurion University of the Negev) and Andrey Shabalov (Tel Aviv University, Israel)
"SMART-PT: Adaptive Public Transport for a Smart City"

17:30-18:00

Prof. Shashi Shekhar (University of Minnesota)
"Towards Spatial Data Science"

18:00-18:45

Plenary Discussion: “Challenges in helping policy makers to shape a sustainable future of our cities and regions

Expert statements
Panelist:
Prof. Dr. Nikos A. Salingaros,
Dr. Anna Hersperger,
Dr. Marc Barthélemy,
Prof. Dr. Itzhak Benenson,
Prof. Shashi Shekhar

20:00

Symposium Icebreaker

Thursday, 2 November 2017


Keynotes:  Big Data and the City as a Complex System

8:00-8:45

Daily Registration

9:00-9:45

Prof. Dr. Luís M. Bettencourt (Keynote, Santa Fe Institute) - preliminary commitment
"Growth, innovation, scaling, and the pace of life in cities "

9:45-10:15

Dr. M. Helbich (Utrecht University)
"En route urban form exposures and children's school commuting"

10:15-10:45

Prof. Dr. Bin Jiang (Keynote, University of Gävle)
"Big data, living structure, and prediction for sustainable development"

10:45-11:00

Discussion: "Big Data and the City as a Complex System" and Session Closure



11:15

Coffee-Break



1st Session:  Applications of Big Data and the City as a Complex System I
(Call for Abstracts)

11:45-12:00 Hichem Omrani (LISER, Luxembourg), Marco Helbich (Utrecht University) and Bryan Pijanowski (Purdue University)
"Data partitioning scheme with Land Transformation Model: A scalable modeling framework for big data"
12:00-12:15 David Burg (University of Haifa) and Itzhak Omer (Tel Aviv University)
"Big Data and Allometric-based Analysis Patterns of Cities"
12:15-12:30 Andreas Keler (University of Augsburg), Ekaterina Chuprikova (Technical University of Munich, TUM), Jukka M. Krisp (University of Augsburg) and Liqiu Meng (TUM)
"Relating the spatial uncertainty of taxi destination hotspots with the built infrastructure and functional regions in NYC)"
12:30-12:45 Alexander Hellervik, Leonard Nilsson and Claes Andersson (Chalmers University of Technology)
"Centrality in the socio-economic network of urban places"
12:45-13:00

Summary, Discussion and Session Closure

2nd Session: Applications of Big Data and the City as a Complex System II
(Call for Abstracts)

11:45-12:00 Neeraj Garg Baruah and Cong Peng (London School of Economics)
"Deep Learning Cities: Characterising Intra-urban Areas of Economic Activity using Volunteered Geographic Information"
12:00-12:15 Diego Rybski (Potsdam Institute for Climate Impact Research)
"Some analysis and use of urban land cover - about urban clusters, heat islands, and damage functions"
12:15-12:30 Leonard Nilsson and Alexander Hellervik (Chalmers University of Technology)
"How complex can it be? - An attempt to compare self-similarity between cities of different sizes"
12:30-12:45 Dani Broitman (Technion - Israel Institute of Technology), Daniel Czamanski (Western Galilee College)
"Modelling the life-cycle of cities"
12:45-13:00

Summary, Discussion and Session Closure

3rd Session: ILUS Lightning Talks I
(Call for Abstracts)

11:45-11:50 Sander Münster, Jörg Nönnig (TU Dresden) and Barnabé Faliu (Institut Supérieur de l’Electronique et du Numérique) and Christopher Georgi (TU Dresden)
"Implications and concepts for a massive digital participation system in urban planning"
11:50-11:55 Trina Chakraborty and Nibedita pal (oroprise solution pvt. ltd)
"A Predictive model of Land Subsidence with correlation between change of landuse/landcover pattern & Groundwater Depletion Scenario and its impacts in Bidhannagar and Newtown Satellite city"
11:55-12:00 Emmanuel Dada (Adekunle Ajasin University)
"Spatio-Temporal Analysis of Landuse and Landcover change in the Cocoa Belt of Ondo State, Southwestern Nigeria"
12:00-12:05 Koel Roychowdhury (Presidency University, India)
"Assessing land encroachments and conversion vulnerabilities of rice fields around urban areas in India using Sentinel – I and RISAT-I data"
12:05-12:10 Vricha Chavan (veermata Jijabai Technological Institute), Shyamal Virnodkar (K J Somaiya Institute of Engineering and Information Technology) and R N Awale (Veermata Jijabai Technological Institute)
"Identifying Major Crops and Acreage Estimation by Supervised Classification using High Resolution Multi Spectral Satellite Image"
12:10-12:15 Mohamed Hegazy (National Authority for Remote Sensing and Space Sciences, Egypt)
"Solid waste Landfill site selection using Satellite data and GIS in South Sinai Governorate, Egypt"
12:15-12:20 Olaf Wysocki (Wrocław University of Science and Technology)
"Observation towers visibility analysis, located within Polish side of the Sudet mountains, considering tourist and landscape aspects"
12:20-12:25 Ma CaiXue (Huazhong Agricultural University, China)
"Division of Land Use Base on Cellular Automata Model and Dual-Constraint Algorithm--A Case Study of Wuhan City"
12:25-12:30 Rogelio Corona-Nunez (Procesos y Sistemas de Información en Geomática, SA de CV), Alma Mendoza-Ponce (IIASA Vienna), Ricardo Lopez-Martinez (Procesos y Sistemas de Información en Geomática, SA de CV )
"Driving forces of net carbon emissions in a tropical dry forest, Oaxaca, México"
12:30-12:35 Susree Malakar and Sentu Paul (oroprise solution pvt ltd)
"Analysis and development of an empirical model of the impact of Land use/Land cover change on Land Surface Temperature with Remote Sensing in Newtown as a planned city in the vicinity of Kolkata in West Bengal, India"
12:35-12:40 Alma Mendoza (IIASA Vienna), Rogelio Corona (Procesos y Siststemas de Información en Geomática SA de CV) and Leopoldo Galicia (Instituto de Geografía de la Universidad Nacional Autónoma de México)
"Linking Land Use Cover Change (LUCC) to Socioeconomic and Climate Change (CC) Scenarios in Mexico"
12:40-12:45 Nitesh Patidar, Ashok K. Keshari (Indian Institute of Technology Delhi)
"Improving sub-pixel land cover classification using multiple classifier fusion"
12:45-12:50 Sara Najem (National Council for Scientific Research (CNRS), Lebanon)
"Quantification of effects on the city's solar potential"
12:50-12:55 Niveen Ghattas (Spatial and Environmental Planning Faculty, University of Kaiserslautern, (TU Kaiserslautern)
"New GIS Toolbox for Supporting Sustainable Land-Use Structure within Urban Spaces"
12:55-13:00

Summary, Discussion and Session Closure



13:00-14:00

Lunch



Keynotes:  Historic Settlement and Landscape Analysis


14:00-14:45 Magnus Heitzler, Angeliki Tsorlini and Lorenz Hurni (ETH Zurich)
"Cartographic Reconstruction of Historical Settlement Development by Means of Modern Geodata"
14:45-15:15 Prof. Dr.-Ing. Jochen Schiewe (HafenCity Universität Hamburg)
"Towards task-oriented visualizations of land use changes"
15:15-15:45 Associate Professor Dr. Stefan Leyk (University of Colorado)
"Patterns of Human Settlement over Long Time Periods: Historical Spatial Data and Uncertainty Assessment"
15:45-16:15

Discussion: “Applications of Historic Settlement and Landscape Analysis” and Session Closure



16:15-16:45

Coffee-Break



4th Session:  Applications of Historic Settlement and Landscape Analysis I
(Call for Abstracts)

16:45-17:00 Eric Koomen and Jip Claassens (Vrije Universiteit Amsterdam)
"Opportunities for urban intensification"
17:00-17:15 Sunhui Sim, Caroline Baumgart and Stefan Kaup (Research Institute for Regional and Urban Development gGmbH, ILS)
"Comparative study of urban growth and its change in Europe and USA"
17:15-17:30 Dominik Kaim, Monika Dobosz, Marcin Szwagrzyk and Krzysztof Ostafin (Jagiellonian University)
"Long-term Wildland-Urban Interface change in the Polish Carpathians"
17:30-17:45 Robert Hecht, Hendrik Herold, Martin Behnisch (Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development, IOER), Mathias Jehling (Karlsruhe Institute of Technology)
"Multi-scale and multi-temporal analysis of urban morphology for estimating smallscale dynamics of population and dwelling units"
17:45-18:00

Summary, Discussion and Session Closure

5thSession: Applications of Historic Settlement and Landscape Analysis II
(Call for Abstracts)

16:45-17:00 Arnon Karnieli (Ben Gurion University of the Negev)
"Spatio-Temporal Dynamics of Land-Use and Land-Cover in the Mu Us Sandy Land, China, Using the Change Vector Analysis Technique"
17:00-17:15 Ehsan Abshirini and Lars Marcus (Chalmers University of Technology)
"Syntactic-based historical model of Gothenburg, Sweden"
17:15-17:30 Edyta Bogucka and Mathias Jahnke (Technical University of Munich)
"From spatial digital humanities to Land Change Science – analysing and visualizing spatiotemporal dynamics of cultural landscape"
17:30-17:45 Marco Neubert (Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development, IOER), Oh Seok Kim (Korea Environment Institute) and Mi Sun Park (Konkuk University)
"Landscape Development in German and Korean Border Regions – from Separation till Reunification"
17:45-18:00

Summary, Discussion and Session Closure

6th Session: ILUS Lightning Talks II
(Call for Abstracts)

16:45-16:50 Sander Münster (TU Dresden), Florian Niebling, Jonas Bruschke (University of Würzburg) and Kristina Barthel (TU Dresden)
"Urban History Research and Discovery in the Age of Digital Repositories. A Report on the Current State of Research and Novel Approaches"
16:50-16:55 Jimlee Mahanta, Chandrim Banerjee (Oroprise Solutions Pvt. Ltd, India)
"A geohistorical study of the evolution of saltlake and Newtown as a planned city on the vicinity of Kolkata in West Bengal, India"
16:55-17:00 Kristina Friedrichs (University of Würzburg)
"The city scape between perception and creation. New approaches to urban history"
17:00-17:05 Felix Bachofer, Andreas Braun (University of Tuebingen) and Sheetal Marathe (University of Stuttgart)
"Satellite-based characterization of the urban morphology of Kigali (Rwanda) and linkage with a transsectoral analysis of household consumption"
17:05-17:10 Neeraj Garg Baruah (London School of Economics)
"Using Morphological Analysis to Extract the Industrial Stock in African Cities from Satellite Imagery"
17:10-17:15 Aure Flo Oraya and Roland Emerito Otadoy (University of San Carlos, Philippines)
"Flood risk assessment in the floodplain of Libertad River, La Libertad, Negros Oriental, Philippines"
17:15-17:20 Maike Nowatzki and Hans-Joachim Rosner (University of Tübingen)
"Historic Land Use Change in the "Schönbuch" Area"
17:20-17:25 Jarosław Kopiasz (Archeological Museum at Biskupin, Poland), Jakub Markiewicz and Dorota Zawieska (Warsaw University of Technology)
"From spatial digital humanities to Land Change Science – analysing and visualizing spatiotemporal dynamics of cultural landscape"
17:25-17:30 Nur Watik and Hong Jung-Hong (National Cheng Kung University, Taiwan)
"A Web-Based Disaster Alerting Framework in Smart City"
17:30-17:35 Gopinadh Rongali, A K Keshari, A K Gosain and Rakesh Khosa (Indian Institute of Technology Delhi)
"Land Surface Temperature Estimation Using Split Window Algorithm from Landsat 8 Thermal Infrared Sensor Data of Beas River Basin, Himachal Pradesh, India"
17:35-17:40 Florence Ramirez, Anthony Val Camposano, Marx Sandino Pelone (University of San Carlos, Philippines)
"Determining Flood Susceptible Area in Urban Cities Using Drainage Networks Extracted from High-Resolution LiDAR-derived Digital Terrain Models (DTMs)"
17:40-17:45 Laarlyn Abalos (University of San Carlos, Philippines)
"Water Turbidity Estimation in Butuanon River, Cebu, Philippines using Blue-Green Index from High-resolution Aerial Imagery)"
17:45-17:50 Susham Biswas and Iltaf Zafar (Rajiv Gandhi Institute, UP, India)
"Use of LiDAR data to predict noise exposure at a developing city crossing crowded by roadside shops"
17:50-17:55 Aure Flo Oraya, Lora Magnolia Cubero and Roland Emerito Otadoy (University of San Carlos, Philippines)
"Reversing the effects of the change from pervious to impervious layers of developing areas through retention ponds: A pilot study conducted in Mahiga Catchment, Cebu City, Philippines"
17:55-18:00

Summary, Discussion and Session Closure



20:00

Dinner at "Wenzel Prager Bierstuben"

Königstraße 1, 01097 Dresden
www.wenzel-bierstuben.de



Friday, 3 November 2015

Keynotes:  Morphological Analysis


8:00-8:45 Daily Registration
9:00-9:45

Dr. Serge Salat (Urban Morphology Institute)
"Cities & Forms: on sustainable urbanism"

9:45-10:15

Dr. Karl Kropf (Oxford Brookes University)
"The form, structure and evolution of human settlements"

10:15-10:45

Prof. Dr. Markus Schläpfer (ETH Zürich)
"Urban Skylines: building heights and shapes as measures of city size"

10:45-11:00 Discussion: "Applications of Morphological Analysis" and Session Closure


11:00-11:30

Coffee-Break


7thSession:  Applications of Morphological Analysis I
(Call for Abstracts)

11:45-12:00 Jonas Schwaab (ETH Zurich), Sven Lautenbach (University Bonn) and Maarten van Strien (ETHZ)
"Overcoming the reinforcement of current settlement patterns in order to protect fertile soils – a matter of time and scale"
12:00-12:15 Kris Gurung (Anhalt University of applied sciences)
"3D Fractal dimension: A way to decode Space"
12:15-12:30 Meta Berghauser Pont, Kailun Sun and Lars Marcus (Chalmers University of Technology)
"Development of Morphological Patterns, based on Network Centrality and Built Density, and their Impact on Urban Processes. Comparative analysis of five European Cities"
12:30-12:45 Ding Ma and Bin Jiang (University of Gävle)
"Why Topology Matters in Predicting Human Activities?"
12:45-13:00

Summary, Discussion and Session Closure

8thSession:  Applications of Morphological Analysis II
(Call for Abstracts)

11:45-12:00 Stefan Siedentop (Research Institute for Regional and Urban Development gGmbH, ILS) and Hannes Taubenböck (German Aerospace Center (DLR)
"Trajectories of urbanization: Urban sprawl as an interim phase towards compact regions?"
12:00-12:15 Evgeniya Bobkova, Meta Berghauser Pont and Lars Marcus (Chalmers University of Technology)
"Typologies of plot systems based on area-based and location-based morphological measures of plots"
12:15-12:30 Itzhak Omer (Tel-Aviv University)
"The implications of urban morphology on pedestrian movement paths"
12:30-12:45
12:45-13:00

Summary, Discussion and Session Closure

9th Session: Applications of Morphological Analysis III
(Call for Abstracts)

11:45-12:00 Syed Monjur Murshed (European Institute for Energy Research), Alice Duval (École Centrale Paris), Andreas Koch (EIfER) and Philipp Rode (London School of Economics and Political Science)
"Energy needs of vertical mobility in Asian cities – a comparative morphological analysis"
12:00-12:15 Judith Verstegen (University of Muenster)
"Morphology-based and uncertainty-inclusive calibration of an urban sprawl cellular automaton"
12:15-12:30 Maren van der Meer (University of Kassel)
"Mapping Suburbia – Developing a cartographical tool to analyse suburban structures in Germany, Belgium and the Netherlands"
12:30-12:45 Sujit Sikder (Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development)
"Building Structures: A cell based spatial approach"
12:45-13:00

Summary, Discussion and Session Closure



13:00-14:00

Lunch



10th Session: Applications of Land Change and Sustainability I
(Call for Abstracts)

14:00-14:15 Federico Amato (University of Basilicata), Marj Tonini (University of Lausanne) and Beniamino Murgante (University of Basilicata)
"From Land Use to Forest Fires: simulating Rural-Urban Interface evolution"
14:15-14:30 Ahmed Mustafa (Liege university), Andreas Rienow (Ruhr-University Bochum), Ribana Roscher (Bonn University), Jacques Teller (Liege university)
"Integrating cellular automata and import vector machines to model land-use changes"
14:30-14:45 Damian Łowicki (Adam Mickiewicz University in Poznan)
"Influence of landscape pattern on air pollution of particulate matter in urban areas"
14:45-15:00 Hany Elgendy (ProRaum Consult, Germany)
"Exploring the spatial structure of Chinese cities using big Data"
15:00

Summary, Discussion and Session Closure

11th Session: Applications of Land Change and Sustainability II
(Call for Abstracts)

14:00-14:15 Diogo Vasco (Joint Research Centre of the European Commission)
"Simulating future population distribution in the EU with the LUISA Territorial Modelling Platform: new insights for the support of urban and rural development policy"
14:15-14:30 Ivonne Weichold (University of Luxembourg)
"LAND FOR FOOD. The Impact of regional food systems on Spatial Developments"
14:30-14:45 Hieronymus Jäger (Technical University of Munich), Erich Tasser (Eurac Research) and Giovanni Peratoner (Laimburg Research Centre)
"Biomass Production from Alpine Grassland - An Ecosystem Service Mapping in the European Alpine Space"
14:45-15:00 Michael Schultz (GI-Science Heidelberg University), Cidalia Costa Fonte (INESCC Coimbra University), Linda See (IIASA Vienna), Ana-Maria Olteanu Raimond (IGN France)
"Generating land use from OpenStreetMap: two approaches compared"
15:00

Summary, Discussion and Session Closure



15:00-15:15

Coffee Break


15:15-15:30

ILUS Closing Ceremony